داستان سفر زباله‌ها-واحد اول

زمان

یک ساعت

تجهیزات و

Videos

All

Skill Level

4:11h

Duration

English

Language

چه کسانی می‌توانند از محتوای این صفحه استفاده کنند؟

 چه کسی مخاطب این صفحه است؟ این طرح درس برای آموزشگری نوشته شده است که تجربه آموزشی محدود دارد و با ابزار اینترنتی آشنایی مختصری دارد. در این مجموعه درسی از ابزاری به نام میرو (Miro.com) استفاده می کنیم که در قسمت …. نحوه استفاده از آن را توضیح داده ایم. 

این طرح درس برای اجرا در فضای مجازی طراحی‌شده است ولی از آنجایی که دسترسی به اینترنت برای افراد می تواند محدود باشد برای قسمتهای مختلف پیشنهادهایی برای اجرای حضوری داده شده است. 

این طرح درس بر اساس نظریه ویگوتسکی‌ نوشته شده است که درصفحات زیر میتوانید اطلاعات بیشتری در مورد آن بیایبد.

آشنایی با نظریه ویگوتسکی

اطلاعات بیشتر برای آشنایی با موضوع درس

اگر دوست دارید بیشتر با موضوع درس آشنا شوید میتوانید از محتوای این کتاب استفاده کنید

پخش ویدیو

آشنایی با درس

 • توجه به معضل آلودگی پلاستیک در اقیانوس‌ و ارتباط این موضوع با اکوسیستم 
 • تقویت مهارت مشاهده
 • ایجاد کنجکاوی و تعجب درباره وضعیتی که خلاف انتظار اولیه است.
 • هدایت دانش آموزان برای شکل دادن و طرح کردن سوال‌هایی که برای آنها مهم است. 
 • استفاده از ابزار برای فکر کردن و طرح سوال

ابزار: در نظریه ویگوتسکی هر مفهوم، ایده یا نظریه می تواند ابزاری فکری – مفهومی باشد به این معنا که برای هر فعالیت فکری و ذهنی از این ابزار برای انجام فعالیت استفاده می شود. مثلا عمل ضرب یک ابزار مفهومی است که در محاسبه استفاده می شود. « مجموعه سوال برای پیدا کردن جواب یک مسئله» هم یک  ابزار فکری است. «نحوه استفاده از نقشه برای پیدا کردن یک مکان» ابزاری فکری- مفهومی برای جهت‌یابی است. تعریف‌های علمی مثل تعریف نیرو، تعریف محیط شکل هندسی یا تعریف قاره هر یک ابزار فکری-مفهومی هستند. در این طرح درس برای ساده سازی هرجا به کلمه «ابزار» اشاره کرده ایم منظور «ابزار فکری- مفهومی» است. 

 

وسایل: منظور ما از وسایل، تجهیزات و وسایل فیزیکی یا مجازی (کامپیوتری) لازم برای اجرای هر درس است. وسایل هم مثل ابزارها ساخته انسان‌ها در فرهنگ‌های مختلف هستند اما بعد مادی و فیزیکی دارند و قابل لمس و دیدن هستند.

 

  ابزار مورد استفاده در این درس: تصاویر ساحل های مختلف با هدف ایجاد سوال در ذهن دانش آموزان

وسایل مورد استفاده در این درس: در اجرای اینترنتی درس نیاز  به وسیله خاصی نیست. در اجرای حضوری درس پرینت عکسها ی صفحه ها و کاغذ برای نوشتن سؤال‌ها در اختیار دانش آموزان قرار بگیرد (برای دسترسی به فایل پی دی اف به اینجا مراجعه کنید) . آموزشگر می تواند سؤال‌های دانش آموزان را به دیوار، وایت بورد یا تخته بچسباند تا همه دانش آموزان بتوانند سؤال‌ها را بررسی کرده و جواب‌ها یا پیشنهادهای خود را برای پیدا کردن  جواب سوالها نوشته یا با همدیگر در میان بگذارند. 

۵-۷ دقیقه برای فعالیت فردی (نوشتن سوالها در مورد عکسها)

… تماشای فیلمها

 ۲۰ دقیقه برای بحث و گفتگوی جمعی

پیش نیاز این درس برای آموزشگر 

 • آگاهی مختصری در مورد مسئله آلودگی اقیانوس‌ها در ایران، و کشورهای دیگر
 • پیشنهاد: پیش از شروع درس، آموزشگر هم عکسها و فیلمها را تماشا کرده و سؤال‌های خود را ثبت کند. در اجرای درس اگر دانش آموزان هیچ سوالی مطرح نکردند، آموزشگر می تواند یکی از سؤال‌های خود را برای پیشنهاد به دانش آموزان ارائه کند. ولی مهارت «طرح سوال» یکی از هدفهای یادگیری این درس و درس‌های بعدی است. بنابراین آموزشگر باید دانش آموزان را هدایت کند که چگونه سوالها را «طرح» کنند. 

2-2 تئوری مسئله انگیزش

      این تصاویر و سوال‌ها برای ایجاد 

2-3 استفاده از میرو برای جمع کردن سوال‌های بچه‌ها

استفاده از میرو برای تولید و جواب دادن به سوال‌

دانش آموزان سؤال‌های خود را روی برد میرو (یا کاغذ) ثبت کنند. آموزشگر به دانش آموزان فرصت بدهد که سوالها را مطالعه کنند و جواب های پیشنهادی خود یا روش پیشنهادی برای پیدا کردن جواب سوال را یادداشت کنند. هدف از این فعالیت پیدا کردن جواب درست برای سوالها نیست. بلکه سه هدف داریم: (۱) اگر سوالی هست که همه دانش آموزان جواب درست آن را می دانند، پیگیری آن اهمیتی ندارد. (۲) اگر جواب سوالی معلوم نیست ولی روش پیدا کردن جواب آن پیشنهاد داده می شود، آموزشگر می تواند در جلسه های بعدی به آن رجوع کند و با کمک دانش آموزان آن روش را بررسی کند. (۳) در طول جلسه های بعدی به سؤال‌های بی جواب رجوع شود و جواب‌ها و روش‌های پیشنهادی برای پیدا کردن جواب نوشته شود.

 • چه چیزی در  تصاویر (بالا) مشاهده می‌کنید؟
  • چه چیزی  توجه شما را جلب می‌کند؟
 • آیا این تصویر می‌تواند متعلق به کناره همین دریای تصویر سمت راست (بالا) باشد؟
 • حالا به دو تصویر زیر  (پایین) نگاه کنید.

 • یکی از این دو تصویر مربوط به یک شهر ساحلی شلوغ در آمریکای شمالی (اقیانوس آرام)  و دیگری مربوط به ساحل جزیره‌ای غیرمسکونی در اقیانوس آرام جنوبی است. کدام تصویر متعلق به کدام ساحل است؟ برای حدس‌تان چه دلیلی دارید؟ از دیدن این تصاویر چه سوال‌هایی برای‌تان ایجاد می‌شود؟
 • جواب‌هایی که ممکن است بچه‌ها بدهند:

  • جایی که آشغال بیشتری هست جایی است که مردم بیشتری زندگی می‌کنند.

پیشنهاد می شود اگر تعداد دانش آموزان کلاس بیش از 15 نفر است آنها را به گروه های سه نفره تقسیم کنید و از آنها بخواهید که ابتدا سوالها را با هم گروهی خود مطرح کرده  در گروه به آنها پاسخ دهند. سوالهای جالب تر را در کلاس و با بقیه گروها مطرح کنید.

( آیا کلاس را به دو یا چند گروه تقسیم کنیم ؟ در صورتی که بله چگونه بحث میان گروه ها را جمع بندی کنیم  )

دانش آموزان علاقمند می توانند  سوالهای خود را در دفترچه ای یادداشت کنند و طبق راهنمایی  آموزشگر سوال بهتر را از میان سوالهای خود انتخاب کنند . و سعی کنند تا سوال های خود را به سوال خوب تبدیل کنند.

در این درس غیر از مشاهده فیلم و استفاده از میرو بورد برای مطرح کردن سوال ها و شرکت در بحث ها ، نیاز خاصی به اینترنت وجود ندارد. معلم می تواند فیلم را قبل از شروع کلاس برای بچه ها دانلود کرده و محتوای متنی را نیز برای آنها بر روی برگه هایی پرینت بگیرد.

میتوان از تخته کلاس به جای میرو بورد استفاده کرد

What people are saying

Are You Ready To Start?

بقیه واحدهای درسی

ادامه درس داستان سفر زباله ها را قبل از ارائه برای دانش‌آموزان مطالعه کنید

Course 2

How to build a successful email newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. aulla sit amet magna sodales, interdum tortor etlert of dictum mauris loean ultricies lectus quis gravida urna interdum quam bibend.

How to build a successful email newsletter

5 lessons - 4:11 hours
View Course

Course 3

How to use online reviews to boost your business

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. aulla sit amet magna sodales, interdum tortor etlert of dictum mauris loean ultricies lectus quis gravida urna interdum quam bibend.

How to use online reviews to boost your business

5 lessons - 4:11 hours
View Course