آیا به آمارهایی که وجود دارد می‌شود اطمینان کرد؟

چگونه مطمئن شویم اطلاعاتی که در مورد میزان زباله‌ها داریم قابل اعتماد است؟

قدم سوم:

به نظر می‌رسد اطلاعات گزارش شده در مقالاتی که شما و دوستتان جمع آوری کرده‌اید با هم سازگار نیست. کدام مقاله را به عنوان اطلاعات پایه برای صحبت با نماینده شهر انتخاب می‌کنید؟ شاید باید دنبال مقاله دیگری بگردید؟ از کجا بدانید که مقاله دیگر اطلاعات معتبر تری دارد؟

چگونه می‌توانیم درستی این اعداد را راستی‌آزمایی کنیم؟ می‌توانیم برای این‌ کار از این ابزار استفاده کنیم. ابزار ما چند سوال است که با پاسخ دادن یا توافق کردن راجع به آن‌ها می‌توانیم درباره اطمینان از منبعی که برای اطلاعات استفاده می‌کنیم تصمیم بگیریم.

 

اطلاعات کدام مقاله قابل اعتماد است؟

 

چگونه میزان اطمینانی که به داده‌های مربوط به تولید زباله داریم را ارزیابی کنیم

به این سوال‌ها دقت کنید

  • این اعداد با چه روشی تولید شده‌اند؟ آیا این اعداد نتیجه اندازه‌گیری هستند یا نتیجه تخمین زدن؟
  • این اعداد چه چیزی را اندازه گرفته اند؟ پسماند کلی؟ زباله شهری؟ زباله خانگی؟

اگر فقط تا چند ساعت دیگر وقت داشته‌باشید کدام مقاله را انتخاب می‌کنید؟ چرا؟

واب این دو سوال برای تعیین اعتبار اطلاعات مقاله ها اساسی هستند و اگر جواب آنها معلوم نباشد، از لحاظ علمی ، ما نمی توانیم به هیچ کدام از این مقاله  ها اعتماد کنیم. اما شرایطی پیش می آید که باید از منبعی، هر چند به لحاظ علمی به اعتبار آن اطمینان نداریم، باید  استفاده کنیم. مثلا می خواهیم‌در یک گفتگوی رادیویی شرکت کنیم و فقط زمان کوتاهی داریم که خودمان را آماده کنیم. در این شرایط کدام یک‌تز مقالات بالا را انتخاب کنیم و دلیل انتخابمان چیست؟

  • اگر وقت و دسترسی به اطلاعات دیگر داشته باشید یکی از همین مقالات را انتخاب می‌کنید یا مقاله دیگری؟ چرا؟
  • آیا همین سوالات برای ارزیابی اعتبار اطلاعات در مورد سرانه زباله‌ تهران کافی هستند یا باید سوالات دیگری هم پرسید و آزموده شوند؟

 

سعی کنید یک مقاله با داده‌های قابل اعتماد بنویسید.

به این سوال فکر کنید و هر وقت آماده بودید ادامه دهیدشحالا که ما برای پیدا کردن مقاله دیگری وقت داریم. ماموریت شما این است: مقاله‌ای پیدا کنید که هم به دو سوال ابزار ما و هم به سوالات دیگری که در بورد مطرح کردید جواب بدهد. اگر چنین مقاله‌ای وجود ندارد، آیا می‌توانید با استفاده از منابع پراکنده چنین مطلبی را بنویسید؟