پدیده‌های علمی رویدادهایی قابل مشاهده در جهان طبیعی و در جهان ساخته دست‌ بشر هستند که باعث می‌شوند شگفت‌زده شویم یا سوال‌هایی برایمان پیش بیاید.

آلودگی پلاستیک در سواحل و بقیه نقاط دنیا پدیده‌ای جهانی است که هم دانشمندان و محققان و هم شهروندان نگران را به پژوهش و پیدا کردن راه‌حل واداشته‌است.

پدیده آلودگی پلاستیکی آب‌های جهان مشکلی جدی و قابل مطالعه است.

اگر دوست دارید درباره این مشکل بیشتر بدانید می‌توانید:

1.این فیلم را تماشا کنید:

2.این مطلب کوتاه را بخوانید و درباره سوال‌هایتان دوباره فکر کنید:

اگر می‌توانستید تمام پلاستیک‌هایی را که در اقیانوس‌های جهان شناورند وزن کنید، چیزی حدود جرم حدودا ۳۸۰۰۰ فیل آفریقایی می‌شد. این برآورد نتیجه‌گیری یک مطالعه علمی انجام‌شده در اقیانوس‌های جهان است. بعد از شش سال تحقیق، دانشمندان تخمین زده‌اند که آب‌های جهان حاوی ۵.۲۵ تریلیون تکه آشغال پلاستیکی است که وزن‌شان به ۱۶۹ هزار تن می‌رسد. بیشتر از نصف این وزن متعلق به ذراتی ریز و خرد است. 

این قطعه ریز پلاستیک از اقیانوس اطلس شمالی به دست آمده‌است. جای دندان‌های یک ماهی روی آن دیده‌می‌شود.

این مقدار پلاستیک باعث نگرانی است چون ماهی‌ها و سایر موجودات دریایی می‌توانند این ذرات ریز را گوارش کنند. ذرات ریز پلاستیک از طریق زنجیره غذایی به مرغان دریایی، فک‌ها و بقیه جانوران ماهی‌خوار (مثلا ما انسان‌ها) انتقال می‌یابد. 

چلسی راکمن که بوم‌دریاشناسی از دانشگاه کالیفرنیا در دیویس است نگران خطرات بوم‌شناسانه این موضوع است. او می‌گوید: «صدها گونه جانوری در این آلودگی گیر می‌افتند و آن را با غذا اشتباه می‌گیرند. این جانوران اغلب می‌میرند. خوردن پلاستیک با پاره‌کردن روده‌ها و گیر کردن در آن‌ها باعث مرگ می‌شود.

 

چیزهایی که از شکم این ماهی شکار شده در اقیانوس به دست آمده‌است.

پلاستیک‌ها به طریق دیگری هم خطرسازند. مطالعات قبلی نشان داده‌اند که پلاستیک‌ها می‌توانند مانند اسفنج مواد شیمیایی خطرناک، مثل آفت‌کش‌ها و بازدارنده‌های شعله را جذب کرده و انبار کنند. اگر انسان‌ها و حیوان‌ها این مواد را بخورند، بیماری‌زا هستند. تحقیقی که در ۲۰۱۳ انجام شده‌است نشان می‌دهد که پلاستیک‌های درون آب‌ها خانه میکروب‌های متنوعی هم هستند.

 سوال‌‌هایتان را با دیگران در میان بگذارید و لااقل به یک سوال جواب بدهید. دلایلتان برای هر جواب را با توجه به چیزهایی که می‌دانید یا شواهدی که در تصاویر می‌بینید، توضیح بدهید. آیا جواب‌های دیگران به سوالات شما قانع کننده است؟ چه چیزهای دیگری باید بدانید تا به جواب سوالتان برسید؟

بعد از اینکه کارتان در این میرو تمام شد به صفحه بعد بروید.