کدام ماده میتواند حباب‌ها را نگه دارد؟

0/5

آیا می توانید با دستان خود حباب بگیرید؟ اگر از یک ماده دیگر مانند یک تکه کاغذ یا فویل آلومینیومی استفاده کنید چه می کنید؟ این پروژه علمی را امتحان کنید تا دریابید که کدام مواد می توانند بدون ایجاد آن حباب گیر کنند.

هدف: دریابید که مواد می توانند بدون ایجاد حباب حباب خود را به دست آورند.

 

 موضوعفیزیک و شیمی
 دوره سنیمتوسطه اول
میزان دشواریپیچیده
زمان مورد نیازیک تا دو روز
هزینه بسیار کم
 پیش نیازندارد
 دسترسی به مواددر دسترس

حباب ها سرگرم کننده و زیبا هستند اما شکننده هستند! حباب ها از یک فیلم نازک از آب صابون با هوا در داخل ساخته می شوند. بسیاری از موارد می تواند باعث شکسته شدن این فیلم شود و حباب را به وجود آورد. حباب ها هنگام تماس با یک سطح جامد غالباً ظهور می کنند ، اما حتی می توانند بدون لمس کردن هر چیزی به موسیقی برخیزند ، زیرا آب در آنها به تدریج تبخیر می شود و فیلم ضعیف تر می شود. با این حال ، گاهی اوقات ممکن است متوجه شوید که حبابها بدون ظاهر شدن می توانند به زمین بیایند.

اینکه یک حباب هنگام تماس با یک سطح جامد به وجود بیاید ، به عوامل بسیاری از جمله خصوصیات سطح مواد بستگی دارد. احتمالاً می دانید که مواد مختلف دارای خواص مختلفی هستند که برخی از آنها مانند رنگ یا سختی را می توانید مشاهده یا احساس کنید. با این حال ، مواد خاصیت دیگری دارند که تشخیص مستقیم آن سخت تر است. سطوح می توانند آبگریز (دفع آب) یا آبگریز (جذب آب) باشند. شما می توانید با ریختن آب روی آن و مشاهده اینکه قطره ها مهره های بزرگی (آبگریز) دارند یا در ورق های نازک (آبگریز) پخش می شوند ، مشاهده کنید. اینکه یک ماده آبگریز باشد یا آبگریز باشد ، به میزان زبری سطح آن بستگی دارد.

برخی از مواد مانند کاغذ سنباده دارای خصوصیات سطح ماکروسکوپی هستند ، به این معنی که می توانید برآمدگی ها را حس کرده و با چشم غیر مسلح آنها را ببینید. با این حال ، سایر مواد دارای خصوصیات سطح میکروسکوپی هستند. حتی اگر یک ماده به نظر شما صاف و صاف باشد ، ممکن است برجستگی یا منافذ بسیار ریز داشته باشد. اینها در واقع می توانند به دفع آب کمک کنند ، زیرا سطح آب که در اثر تنش سطح در کنار هم قرار دارد ، قادر به نفوذ در شکافهای ریز در مواد نیست. مواد دیگر مانند کاغذ یا اسفنج ها شکاف های بیشتری دارند که به جذب آب کمک می کند.

همه این خصوصیات ، به همراه عواملی مانند سرعت حباب در حال حرکت و مرطوب بودن سطح آن ، می تواند در احتمال بروز حباب هنگام نشستن تأثیر بگذارد.

شرایط و مفاهیم

 • آبگریز
 • آب دوست
 • ماکروسکوپی
 • میکروسکوپی
 • کشش سطحی

سوالات

 • به مواد موجود در اتاق اطراف خود بنگرید. چه خصوصیاتی را می توان دید؟ چه خصوصیاتی را می توان احساس کرد؟
 • آیا فکر می کنید هیچ یک از مواد بدون ایجاد تابش حباب می گیرد؟
 • محلول حباب. با مخلوط کردن 1 فنجان آب با 2 قاشق غذاخوری صابون ظرف و 1 قاشق غذاخوری گلیسیرین یا شربت ذرت سبک می توانید مقداری بخرید یا خود را در خانه درست کنید.
 • گره حباب و کاسه کوچک یا ظرف دیگری برای نگه داشتن محلول حباب خود استفاده کنید
 • مواد / سطوح مختلف افقی برای آزمایش ، از جمله: کاغذ ، فویل آلومینیومی ، کاغذ موم ، کف (چوب ، کاشی ، فرش ، و غیره) ، جداول / میز ، و غیره. شما می توانید هر ماده یا سطحی را که می توانید امتحان کنید. در اطراف خانه — فقط مطمئن شوید که آنقدر بزرگ و مسطح است که بتوانید به راحتی حباب ها را بر روی آن ببندید.
 • دفترچه آزمایشگاه

یک جدول داده مانند جدول 1 تهیه کنید و مطالب مختلفی را که در ستون اول آزمایش خواهید کرد ، پر کنید.

ماده

حباب شماره 1

حباب شماره 2

حباب شماره 3

حباب شماره 4

حباب شماره 5

حباب شماره 6

حبابهای نترکیده

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جدول 1. جدول داده های مثال

 1. مواد مختلفی را که آزمایش می کنید آماده کنید (شکل 1).
نمونه آزمایشی
 1. سعی کنید یک حباب منفرد را روی اولین ماده خود بزنید. اگر بیش از یک حباب بزنید اشکالی ندارد ، اما باید همه آنها را ردیابی کنید ، بنابراین سعی کنید خیلی زیاد ضربه نبینید. می توانید از داوطلب بخواهید که در صورت کمک ، حباب ها را تماشا کند.

آ. اگر حباب به محض لمس مواد باز شد ، در ستون “حباب شماره 1” برای “آن” بنویسید.

ب اگر حباب بدون اینکه فوراً فوران کند روی مواد فرود می آید ، برای ستون “حباب شماره 1” در ستون “حباب شماره 1” بنویسید (حتی اگر چند ثانیه بعد از فرود بیاید).

4- مرحله 3 را چهار بار دیگر برای این ماده تکرار کنید.

5- مراحل 4-4 را برای هر یک از مواد باقیمانده خود تکرار کنید.

 1. برای هر ماده ، تعداد حباب هایی که ظاهر نمی شوند را اضافه کنید. این شماره را در آخرین ستون جدول داده خود بنویسید.
 2. با استفاده از نام مواد روی محور x و تعداد حباب های غیرمجاز در محور y ، یک نمودار نوار از نتایج خود تهیه کنید.

8- براساس نتایج شما ، کدام ماده در جذب حبابها بهترین بود؟ کدام ماده بدترین بود؟ نتایج شما چگونه با پیش بینی های شما مقایسه می شود؟

 • آیا جهت گیری سطح اهمیت دارد؟ برای قرار دادن مواد خود روی یک دیوار یا حتی روی سقف سعی کنید از چند نوار استفاده کنید. آیا هنوز می توانید حباب هایی برای فرود آوردن بر روی آنها بدست آورید؟

  • دستور العمل های مختلفی را برای یک محلول حباب خانگی ، همانطور که در این پروژه توضیح داده شده است ، امتحان کنید. کدام حباب ها راحت ترین روش برای گرفتن هستند؟

گزلرش پروژه خود را برای ما بفرستید